GYAKRAN ISMÉTELT KÉRDÉS:

A TERVEZÉS MENETE

TERVEZÉS MENETE

Olvasd el bejegyzésem!

Mi is a tervezés menete? Milyen tervek szükségesek ahhoz, hogy el tudjanak kezdeni építkezni? Milyen extra szolgáltatások közül választhatnak?
Ezen az oldalon összefoglaltam az általános tudnivalókat egy átlag családi ház / üdülő / társasház tervezésével kapcsolatban.

0. lépés
Kapcsolatfelvétel, Árajánlat,
Szerződés, Tervezési program

Kapcsolatfelvétel telefonon e-mailben építészmérnökkel

0. lépésként felveszitek velem a kapcsolatot e-mailen vagy telefonon keresztül. Az árajánlat elkészítéséhez kiküldök nektek egy kérdőívet, amely tartalmazza a legfontosabb kérdéseket, melyek megválaszolása után tudok ajánlatot adni tervezésre. Sajnos körülbelüli négyzetméterárat nem tudok mondani a tervezésre telefonon - a kérdőívet kitöltve meglátjátok, mennyi mindentől is függ a tervezői díjszabás a négyzetmétereken kívül! Ha bizonytalan vagy benne, hogy mit is szeretnél építeni, jelentkezz be hozzám 60 perces konzultációra (díja: bruttó 18 000 Ft), melynek díja elfogadott árajánlat esetén a tervezési díjból levonásra kerül. AZ ÁRAJÁNLAT KÉSZÍTÉSE DÍJMENTES!
Elfogadott árajánlat utáni szerződéstervezetet küldök, melynek elfogadása és a szerződés aláírása után kezdődhet is a tervezés!
A szerződéssel egyidőben állítjuk össze a tervezési programot is, amely tartalmazza, hogy milyen helyiségeket szeretnétek az épületbe, kb. hány négyzetméter területtel, milyen stílusú legyen a ház, hány emeletes, illetve minden egyéb igényt rögzít. A kérdőív is erre szolgál, de a tervezési programban ezt pontosítjuk.

1. lépés
Koncepcióterv

A tervezés első lépése a koncepcióterv készítése. A megbízóktól ehhez geodéziai felmérésre van szükségem, amelyet kérésre én is intézhetek. A földmérő felméri az adott telket és pontos rajzot küld nekem a tervezéshez szükséges alapadatokról. Meglévő épület felújításánál kollegámmal kívül-belül felmérjük az épületet és felmérési terveket is készítünk. A koncepcióterv magában foglal alaprajzi és 3D vázlatokat, majd a legszimpatikusabb variáció kidolgozásra kerül a kért digitális megjelenítésben: látványterv, látvány videó vagy bejárható modell formájában. Ezen kívül méretezett alaprajzokat, metszeteket kaptok az épületről műszaki tartalom nélkül, viszont valós méretekkel, méretarányos megjelenítésben! Ekkor van a legtöbb konzultáció, hiszen pontról pontra alakítjuk ki a legmegfelelőbb és legesztétikusabb életteret számotokra! A koncepciótervet egy füzetként kapjátok meg tőlem, amely tartalmazza a beépítési paramétereket, telekre vonatkozó jogszabályokat is. A koncepciótervvel még nem lehet építkezni, elfogadása után jön a tervezés 2. kötelező lépése!

A koncepcióterv tartalma:

- Beépítési tanulmány, Szabályozás vizsgálat
- Vázlatos alaprajzok
-Vázlatos metszetek
-3D megjelenítés (látványterv / látvány videó / bejárható modell)

2. lépés
Településképi tervek

Földszint+tetőtérbeépítéses családi ház látványterve Miskolcon.
Földszint+tetőtérbeépítéses családi ház látványterve Miskolcon.
Földszint+tetőtérbeépítéses családi ház látványterve Miskolcon.

Mielőtt megkezdődnének az Építésügyi eljárások, szükség van a település Polgármesterének vagy Főépítészének beadni a terveket. Településenként eltérő lehet, hogy mi a pontos eljárás neve, erről mindenképp már az ajánlatkor értesítelek titeket. Leggyakrabban Településképi Szakmai Konzultáció, Településképi Bejelentés vagy Településképi Véleményezés jöhet szóba. Az elfogadott, végleges Koncepcióterv alapján készítjük el ezeket a terveket és folytatjuk le az ügyintézést. Ez a feltétele a további tervek beadásának, mindenképp meg kell várni az elfogadó határozatot.

A településképi terv tartalma:

- Építészeti műszaki leírás
- Helyszínrajz
- Alaprajzok
- Metszetek
- Homlokzatok
- Utcakép
- Látványtervek
- Helyszíni fotók

3. lépés
Engedélyezési / egyszerű bejelentési tervek

tervezes_menete_engedelyezesi_terv

Végre elérkeztünk ahhoz a lépéshez, amikor is az Építésügyhöz adjuk be a terveket! Az épület méretétől, Építtető személyétől (természetes/jogi személy), egyéb paraméterektől függően engedélyezési vagy egyszerű bejelentési tervet adunk be, ami minden esetben szükséges az építkezéshez, ha lakóházat szeretnél. Az ajánlatkor természetesen itt is kiírom, hogy melyik típus fog rá vonatkozni. A tervek már pontos műszaki paraméterekkel készülnek, M=1:100-as léptékben, minden szakággal. Általában az építészeten kívül 3 másik szakágat kötelező bevonni: tartószerkezet (statika), épületgépészet és épületenergetika, épületvillamosság. Ezen kívül, nagyobb volumenű építkezésnél további szakágakra is szükség lehet, pl. tűzvédelem, kert-és tájtervezés, akusztika, stb. Engedélyezési tervnél már nem kell számítani olyan sok megbízói konzultációra, ekkor a tervezőké a főszerep. A tervek digitálisan feltöltésre kerülnek ÉTDR rendszerbe. A Hatóságnak is van bizonyos határideje, ami alatt engedélyezi az építkezést, szükség esetén hiánypótlás keretein belül további terveket kérhet be.

Az engedélyezési/egyszerű bejelentési terv tartalma:
- Műszaki leírások: építészet, tartószerkezet, épületgépészet, épületvillamosság
- Helyszínrajz
- Alaprajzok
- Metszetek
- Homlokzatok
- Látványtervek
- Szakági tervek

4. lépés
Kivitelezési tervek

tervezes_menete_kiviteli
tervezes_menete_kiviteli

Kivitelezési tervet nem minden épülettípushoz kötelező készíteni, de mindenkinek javaslom, aki igényes, fenntartható házat szeretne építeni. A kivitelezési tervek sokkal részletesebb léptékben készülnek, mint az engedélyezési- vagy egyszerű bejelentési tervek. Részletrajzokkal vannak ellátva, listát kaptok az összes nyílászáróról, lakatos- vagy üvegszerkezetről, egyedi szerkezetekről. Árazatlan költségvetés kiírás készül hozzá, amely tartalmazza az összes előforduló, beépítendő anyagot és szerkezetet. Az épületet az utolsó részletekig tervezzük meg ilyenkor és ha a kivitelezők betartják őket, nem érhetnek meglepetések!
Hibrid megoldásként szoktam felajánlani, hogy az egyszerű bejelentési terveket a megszokott M=1:100 helyett M=1:50, tehát kiviteli terv léptékben készítem el, így az alaprajzok, metszetek, homlokzatok sokkal részletesebb módon vannak ábrázolva.

A kiviteli terv tartalma:
- Részletes műszaki leírás
- Helyszínrajz
- Alaprajzok
- Metszetek
- Homlokzatok
- Részletrajzok
- Árazatlan költségvetés kiírás
- Konszignációk: üveg, lakatos, külső-belső nyílászáró, stb.

5. lépés
Tervezői művezetés

Akik igazán extrán figyelni szeretnének az építkezésre, azoknak ajánlom a tervezői művezetési szolgáltatásomat, amikor bizonyos időközönként kilátogatok az építkezésre és felügyelem, hogy a tervek szerint haladnak-e a munkálatok, valamint a felmerülő kérdésekre részleteiben válaszolok.